←  Cu Doru prin locuri exotice

Sinapse

»

Maroc

florin_el's Photo florin_el 12 Dec 2017

:) nu stiu daca ajuta dar si eu sufar mult cand ma uit la poze. E gata pe anul asta si nu stiu cand voi ajunge din nou pe-acolo. E ca si cum as fi internat la rehab. Stiu ca e bine pentru sanatate dar asta nu ma impiedica sa traiesc sevrajul... 

Nid d'Aigle bifeaza toate punctele pentru statiune spa. Ai zborul, plaja e la 2 pasi, piscina, hammam, slack line, poti inchiria biciclete. E atmosfera hippi, lumea zambeste, e relaxata. Majoritatea celor care lucreaza pe-acolo sunt si parapantisti. Tipul care curata piscina dimineata va fi pilotul tau de tandem cand conditia e buna. Toti vorbesc engleza si franceza. In plus e mai vorbesc si araba si berbera :). In permanenta sunt grupuri de peste tot din lume, polonezi, italieni, englezi, americani, cehi... un babilon in miniatura. 

Fiind asa de izolat nu ai (multe) optiuni de a manca in alta parte. Mirleft, un orasel turistic pe coasta, e la vreo 25-30km, Tiznit e spre interior la cam aceeasi distanta. Si-apoi de ce te-ai deplasa cand ai un restaurant grozav chiar langa tine? In mod normal te taxeaza pe noapte, pe persoana, 450 dirhami (45 EUR), pret care include micul dejun si cina. Mi-e greu sa spun daca merita sau nu... Eu am stat acolo in interes de serviciu si-mi platesc altii facturile.

"Corner office with some view":

...si mama e tot suparata ca n-am si eu un servici respectabil, la birou, unde sa ma duc dimineata imbracat frumusel si-unde sa ma salute lumea cu "Sa traiti, domn' inginer!"

24089236167_dabe08b611_c.jpg

Restaurantul seara, e pregatit deja pentru petrecerea de revelion. A devenit un candidat serios pentru revelionul urmator. Ce spuneti? Veniti? Facem un sinapse.ro in Maroc, la anu?

24089227727_111339660e_c.jpg

E seara de couscous:

38953898161_87e20b9a12_c.jpg

Se pare ca vine si petit pe-aci. Laudarosul:

38953894411_5ca3bb1cf7_c.jpg

Imi place afirmatia asta:

24089231977_8c9a716650_c.jpg

Liviu M's Photo Liviu M 12 Dec 2017

Daca vede soata fraza cu revelionu'...

florin_el's Photo florin_el 22 May 2018

E Ramadan din nou. Probabil ca a vazut seful c-am iesit mai rotunjor din iarna si mi-a si luat bilete pentru Maroc.

Ramadanul e ceva mai mult decat postul de la noi. E trait mai intens, cel putin. Si la noi "a tine postul" e un test de anduranta, de perseverenta. Cred ca motivele care ar face pe unul sa respecte perioada asta sunt diverse dar unul dintre ele este, cu siguranta, si presiunea sociala...

Asa si aici. Toti vor sa fie "good citizens" si sa respected traditia si religia si nici nu se sfiesc sa atraga atentia altuia care calca pe grebla...

Din auzite si discutate am vazut ca perceptia multor europeni despre traditia asta e una de oarecare superioritate. Cum ca lumea "civilizata" a cam terminat cu restrictiile astea si liberul arbitru ar trebui sa fie cel care dicteaza daca mananci sau bei cand vrei... pana la estimari despre cum e viata musulmanilor in nordul scandinaviei, cand Ramadanul pica in timpul verii...

Realizez insa si puterea pe care o primesti de la sentimentul de apartenenta la un grup imens care trece prin aceleasi incercari... chiar si auto-impuse sau poate mai ales ca-s auto-impuse.

E si o luna de sarbatoare. E luna in care ai voie sa fii obosit si fara chef la munca. E luna in care te bucuri cu adevarat, fara sentiment de vinovatie, de o cina imbelsugata. E luna in care, aproape in fiecare seara, esti aproape de cei dragi, de familie, de prieteni.

Desi trisez, iau micul dejun mai tarziu decat "ora limita" si beau apa in timpul zilei, iau parte si eu seara la bucuria "ftour"-ului...

Ftour (Magreb) sau iftar e masa de seara "breaking the fast"... Dupa apus, dupa chemarea muezinului (cred ca ala striga), se mananca cateva curmale, se bea apa si-apoi se face prima rugaciune. Apoi se sta la masa, ftour. Apoi barbatii stau la cafenea, la cafea, ceai si mai ales sa-ti innegreasca plamanii cu tutunul care nu l-au putut avea in timpul zilei. Apoi merg la moschee pentru rugaciunea de seara...

Multe din restaurante sunt inchise in perioada Ramadanului. E o luna pentru familie, in general, pentru cina acasa asa ca, probabil nu ar fi nici destui clienti. Sunt, in schimb, cafenele care ofera "ftour". Sunt usor de identificat caci toate mesele sunt deja pregatite, la apus, cu ce trebuie: curmale, suc de portocale, apa, ou fiert, miere de albine, unt. Odata ce te-asezi, poti incepe sa mananci. In cateva secunde ti se va aduce si o harira fierbinte (o supa traditionala, destul de consistenta) cu meseme (un fel de lipie foarte gustoasa). Imediat mai primesti si un tagine kefta, un fel de chiftelute fierte la foc mic in tagine. La sfarsit vei primi, la alegere, ceai, the a la menthe, marocan sau cafea, cafe noir sau "nous-nous, moitie-moitie" jumate-jumate, cafea cu lapte, in 2 culori...

Bismillah! In the name of God... cu intelesul: "sa-ti priasca!" iti va spune chelnerul cand iti aduce toate bunatatile...