←  Cu Doru prin străinătate

Sinapse

»

Portugalia

Iulian's Photo Iulian 06 Apr 2016

nu e garantie daca ai credit card major ( master, visa, amex). 

in Italia in 2013 am avut asigurare obisnuita + casco ( aici ii zice comprehensive - daca masina e vandalizata, lovita in parcare, inundata, etc). stiu ca am vrut sa iau si am zis, las ca iau la fata locului. mi-am scris pretul pe rezervare. si cand am ajuns la ghiseu nu am avut incotro ( nu mergea sa fac ca aici unde partial asigurarea mea e aplicabila si la inchirieri si restul e acoperit pe AmEx).

TataBobu's Photo TataBobu 06 Apr 2016

Gresit Iulian, nu e garantie daca ai credit card de-al unei banci americane sau canadiene.

florin_el's Photo florin_el 06 Apr 2016

Cit ne-am dat cu masina ne-a luat iarasi foamea si setea. De data asta am descoperit un alt stabiliment in Praca Figueira. Un cort cu un fel de food market. Totul la botul calului, peste tejghea, parea cam ticsit de fiecare data cind am trecut pe-acolo asa ca ne-a inspirat incredere:

IMG_7566.JPG

Loc bun sa gusti si sa degusti din bunataturile de pe tarabe. Imi place sa-mi iau ceva bun la indemina si-apoi sa petrec un pic de vreme privind oameni. Mult mai distractiv decit uitatul la pesti in acvariu :).

Asa am aflat ca, cam la o ora, seful de la chioscul cu Sangria, destupa cite o sticla doua de vin alb si o-mpartea la angajate.

IMG_7564.JPG

Un minut era haos in chiosc pina isi lua fiecare partea. Imediat dupa aia trecea fiecare la posturi. Un mod ideal de a mentine un nivel ridicat de fericire la locul de munca:

IMG_7581.JPG

Pofta mare! M-a luat o foame uitindu-ma la poze, abia astept sa scap de la munca sa ma-nfing in frigider!

IMG_7572.JPG

Au o brinza tare buna. De vaca, sau combinatii vaca-capra, vaca-oaie, etc.

IMG_7576.JPG

IMG_7577.JPG

IMG_7578.JPG

DSC_4860.JPG

florin_el's Photo florin_el 06 Apr 2016

Erau si alte chioscuri deschise. Am mai remarcat:

IMG_7559.JPG

Vin de la 4 EUR sticla pina pe la 40 asa... dupa buget. Domnii din poza aveau darul sa te scuture din ochi sa vada cit de tare zornai si sa-ti propuna din prima vinul care ti se potriveste. Mie mi-au propus un pahar de vin ieftin. Asa m-au convins sa intru pe la ZARA sa ma uit dup-o camasa noua.

IMG_7565.JPG

IMG_7568.JPG

IMG_7574.JPG

IMG_7575.JPG

La departamentul spirtoase steaua locala e ginjinha care nu-i departe de visinata noastra. Mie nu mi s-a parut a fi nici o diferenta la gust dar recunosc ca n-am facut ample cercetari in domeniu. 

florin_el's Photo florin_el 07 Apr 2016

Un mare plus pentru Lisabona, din punctul meu de vedere, sunt plajele. Plajele de-acolo sunt cu atit mai interesante cu cit sunt marginite de faleze abrupte, de citeva zeci de metri. Combinate cu briza din fiecare zi:

DSC_4900.JPG

Decolarea e pe Costa de Caparica. Plaja este la sud de Lisabona, dupa pod, dupa Almada. E doar la vreo 25 de km de centrul orasului, localnicii ajung aici, cu usurinta, si dupa job, daca sunt conditii bune.

DSC_4909.JPG

IMG_7519.JPG

Mi-am luat 2 zile liber de la oras si am fost la zbor. E prima data cind zbor "la faleza". Vintul care se formeaza zilnic din cauza diferentelor de temperatura mare-sol este laminar, fara pic de turbulenta. E practic acelasi lucru sa stai in seleta la 100m deasupra plajei sau sa-ti inchiriezi un sezlong pe plaja, acelasi nivel de turbulenta.

IMG_7511.JPG

Singurul necaz e ca le vine mai greu chelnerilor sa-ti livreze cocktail-ul. M-am bucurat ca mi-am "strecurat" aripa in bagaje. A fost o alta ocazie minunata sa-mi produc ceva vitamina D si sa respir aer curat. In plus am aterizat si linga o crisma unde aveau un peste la gratar grozav. 

Pe drumul de intoarcere am facut si un plin de capsuni gustoase:

IMG_7472.JPG

O ladita la 10E, 2 la 15E. Venind din Norvegia, unde-s vindute la caserole de 200g la pret de cocaina, e usor de inteles ca asta ne-a fost si cina (aproape),

IMG_7469.JPG

vv's Photo vv 08 Apr 2016

Nice. Si eu sper sa ajung in Portugalia, la un moment dat :P In special poza asta m-a fermecat, nu stiu cum sa conving nevasta sa ajungem mai repede p-acolo, ca ea a plantificat deja concediile pe urmatorul cincinal.

Cu garantia in US - eu am dat cardul, si nu mi-au retras nimic de pe el. Habar n-am daca au blocat, dar nu cred. Why do you care? E card de credit, sper ca nu-l "golesti", e o mare eroare financiara sa te infigi la maxim in cardul de credit....
@Iulian ,si eu stiu ca e mai bine sa iei la fata locului. Case in point, acu' m-am gasit smecher sa iau asigurarea online (10$), dupa care am constatat la fata locului ca de fapt luasem doar "casco" (si ala fara cauciucuri/suprafete vitrate), si ca atare a mai trebuit sa decartez parca 28$/zi in plus pe "RCA" + PAI + PIER (sau cam asa ceva; asistenta rutiera in caz de pana, basically). Cred ca tot cam atat m-ar fi taxat si daca-mi luam "extensive coverage" la fata locului, care includea toate astea + "casco".

bflorian's Photo bflorian 08 Apr 2016

Nice. Si eu sper sa ajung in Portugalia, la un moment dat :P In special poza asta m-a fermecat, nu stiu cum sa conving nevasta sa ajungem mai repede p-acolo, ca ea a plantificat deja concediile pe urmatorul cincinal.

Cu garantia in US - eu am dat cardul, si nu mi-au retras nimic de pe el. Habar n-am daca au blocat, dar nu cred. Why do you care? E card de credit, sper ca nu-l "golesti", e o mare eroare financiara sa te infigi la maxim in cardul de credit....
@Iulian ,si eu stiu ca e mai bine sa iei la fata locului. Case in point, acu' m-am gasit smecher sa iau asigurarea online (10$), dupa care am constatat la fata locului ca de fapt luasem doar "casco" (si ala fara cauciucuri/suprafete vitrate), si ca atare a mai trebuit sa decartez parca 28$/zi in plus pe "RCA" + PAI + PIER (sau cam asa ceva; asistenta rutiera in caz de pana, basically). Cred ca tot cam atat m-ar fi taxat si daca-mi luam "extensive coverage" la fata locului, care includea toate astea + "casco".

Stai un pic ca aia pare ca e din insulele Azore... Portugalia e frumoasa, calda, parfumata, ieftina, colorata, plina de arome.... nu prea e verde :)

vv's Photo vv 08 Apr 2016

Tot Portugalia :), chiar daca "regiune autonoma". Vreau si Lisabona & around, da' parca azorele ma tenteaza mai mult.

Iulian's Photo Iulian 08 Apr 2016

Gresit Iulian, nu e garantie daca ai credit card de-al unei banci americane sau canadiene.

asa o fi . eu am inchiria numai cu card american. chestia e ca nici atunci cand inchiriez in Europa nu imi cer garantie. ce-i drept am inchiriat prin agenti americani ( Expedia de regula) si in general companii cu sediul in USA ( Hertz, Avis, Enterprise) desi nu numai ( am luat si Europcar).

asistenta pe drum e inclusa in inchiriere ( daca masina crapa sunt obligati sa vina sa te ia de pe drum). nu ai nevoie mai mult decat collision + casco (comprehensive pe muricaneza). nu stiu ce e RCA ( collision pe vlaha ?). agentii d ela inchireiri intotdeauna vor sa iti vanda tot felulde chestii. verifica si contractul care il ai cu credit card. la mine AmEx ofera collision si in afara USA. 

http://www.americane...urance/faq.html

TataBobu's Photo TataBobu 08 Apr 2016

Pai da, am patit-o eu. Am inchiriat printr-o agentie americana (cred ca cheapcarrentals), iar astia au crezut ca-s american. Ceva cu IP-ul RDS-ului. Eniuei, pretul era corect, dar ca sa-mi dea masina la pretul ala trebuia sa platesc o asigurare de 15 lire/zi (obligatoriu) sau sa le prezint un card de credit american sau canadian, pe numele meu.

laur's Photo laur 21 Apr 2016

Mi-am luat 2 zile liber de la oras si am fost la zbor. E prima data cind zbor "la faleza". Vintul care se formeaza zilnic din cauza diferentelor de temperatura mare-sol este laminar, fara pic de turbulenta. 

La faleza nu se intimpla sa amerizezi?

florin_el's Photo florin_el 25 Apr 2016

Oh da.... se poate!

Si poti sa intri in mare belea, foarte repede. Parapanta, in valuri este exact cum sunt ancorele plutitoare pentru veliere: odata ce intra apa in interior e aproape imposibil sa o muti in directia in care vrei. Daca ramii prins in seleta si te si incilcesti in suspante, in efortul de-a te elibera.... e cam sfirsitul drumului. :(

Asta scapa dar e usor de vazut cum situatia se transforma din ha-ha-ha in au-au-au.

adso's Photo adso 25 Apr 2016

mai e buna de ceva o parasuta din asta care a facut baie?

florin_el's Photo florin_el 26 Apr 2016

E important sa o clatesti imediat cu apa dulce si apoi sa o usuci la umbra. Odata cristalizata, sarea afecteaza materialul si apoi e din ce in ce mai greu de diluat si scos de pe la cusaturi. La vinzare second-hand asta e unul dintre criteriile importante de clasificare: parapante care au vazut apa si parapante care nu.

Bine... pe piata apar numai cele care au fost zburate pina la piata si inapoi, duminica, de doamne la pensie!