←  Cu Doru prin străinătate

Sinapse

»

Norvegia

florin_el's Photo florin_el 26 Nov 2015

Nu prea-s de acord cu tine... nici in Norvegia nu e OK sa fii pedofil sau drogat... si nici extremist.

Dar mai toate chestiile astea sunt considerate boli. 

In unele cazuri ei considera ca izolarea face parte din tratament. :).

Nu stiu nimic de cazul amaritilor aia care si-au pierdut copiii... dar ceva ma face sa cred ca nici la stiri nu e prezentata o opinie obiectiva... sau macar punctul de vedere al tuturor partilor.

Sincer, pina acum, singura chestie care ma calca cu adevarat pe nervi in Norvegia e IARNA! :)

adso's Photo adso 26 Nov 2015

eu am tot auzit de plozi luati de la parinti in norvegia. practica in sine mi se pare bolnava rau, ar trebui restrictionata la cazuri de abuz serios.

florin_el's Photo florin_el 27 Nov 2015

In presa noastra am vazut si eu ca ar fi fost cazuri de parinti care au ramas fara copii in Norvegia.

Drept sa spun, nu urmaresc presa aici. La mine presa e sursa de divertisment si consum prea mult efort cu tradusul :).

Nu cred ca e o practica raspindita, sunt sigur ca se face o ancheta sociala inainte de a fi separati de parinti.

Ce am vazut insa, la prima mina, sunt copii in Romania care AR TREBUI sa fie separati imediat de familia lor. Pentru binele lor si pentru binele societatii,  in general.

Astia, cind ajung in Norvegia, SUNT separati.

Doar ca la noi inca mai persista zicala aia din batrini: "Eu l-am facut, eu mi-l omor!".

Ce ar insemna "abuz serios"?

adso's Photo adso 27 Nov 2015

batuti sistematic sau suficient cat sa lase urme, neglijenta (nemancati, neingrijiti cand sunt bolnavi, lasati de capul lor cu zilele etc.), abuzuri sexuale, props pentru cersetorie samd.

am inteles ca ti-l poate lua politia direct daca ii scapi una la fund, ca tomna pune de o criza de nervi. un indian spunea ca i-au luat fata de vreo 3 ani ca a fost surprins dandu-i in gura, si a intrat la 'hranire fortata'. acu' au ridicat cinci pusti dintr-o familie romano-norvegiana pe motiv de 'indoctrinare crestina'. i-as bate si eu cu funia uda pe astia de-si talibanizeaza copiii, da' nu cred ca e o solutie sa-i faci practic orfani cu forta.

IRONICK's Photo IRONICK 27 Nov 2015

Cand copilul este mai mare, sa zicem ca este discutabil, dar sa iei un bebelus de cateva luni de langa o mana, esti doar handicapat si extremist.

Nu mai zic de cazurile in care au fost parinti reclamati de copii, si bagat la bulau. Inclusiv in Suedia.
Despre biserica lor de stat iar numai de bine.

Am developat cateva poze de pe card.

Attached Thumbnails

• IMG_0075.jpg
  • IMG_4647.jpg
  • IMG_4667.jpg
  • IMG_4719.jpg
  • IMG_4755.jpg
  • IMG_4837.jpg
  • IMG_4856.jpg
  • IMG_5591.jpg
  • IMG_4988.jpg
  • IMG_5606.jpg
  • IMG_6117.jpg
  • IMG_6703.jpg
  • IMG_6839.jpg
  • IMG_7749.jpg
  • IMG_8166.jpg
  • IMG_8207.jpg
  • IMG_8340.jpg
  • IMG_8466.jpg
  • IMG_8794.jpg
  • IMG_9428.jpg

florin_el's Photo florin_el 27 Nov 2015

Pozele sunt frumoase. Preferata mea e 6117. Sa-mi spui din ce zona e, pare buna de zbor :).

Ai prins iarna din plin in traversarea peste munti. 

Nu pot spune ca stiu multe despre copii. Eu m-am pastrat singur in familie si pe mine nu vrea sa ma ia nimeni desi ma pling intr-una!

Voiam doar sa spun ca, de multe ori, la stiri apare o poveste si realitatea e un pic altfel.

Este facuta la Bjorli.

Da, nu ma asteptam chiar asa, am prins-o din plin. cand ningea se facea intuneric. Toate masinile aveau cauciucuri cu tinte si majoritatea erau 4x4, doar eu cu chestia aia mica. Se cam uitau ciudat ce cautam pe drum cu ea :)

Nu vreau sa generalizez, dar am gasit destui romani in diverse locuri. Nu prea pareau incantati de ei, dar acum depinde si de nivelul la care au contact cu norvegienii. Poate la mine s-a amplificat si din cauza primei nopti.

florin_el's Photo florin_el 30 Nov 2015

:) Ce ochi buni am pentru zone de zbor. Am fost deja prin zona aia, in vacanta de Paste, anul asta.

Am stat intr-un camping la citeva zeci de km sud est de Bjorli, in Vagamo.

Fiind zile libere in toata tara, am sunat cu citeva zile inainte sa rezerv o casuta, in camping.

Proprietareasa m-a asigurat ca nu voi avea probleme cu rezervarea.

Am fost singuri in camping, nici proprietarii nu erau acasa, ne-au lasat cheia in spatele becului de la intrare.

Pe vale nu mai era zapada dar pe platou, la 1000m, conditiile erau perfecte pentru ski cross-country.

Cum zona e departe de coasta, conditiile meteo sunt mult mai previzibile.

Uf, mai sunt 4 luni pina la primavara :(.

IRONICK's Photo IRONICK 30 Nov 2015

Intradevar, schimbarile meteo sunt destul de rapide si imprevizibile.
Ce mi s-a parut diferit ... aveau pe masini proiectoare puternice si le stingeau abia dupa iti rupeau retina.

Niste poze facute si mai jos cu o tara ...

Attached Thumbnails

• IMG_0240a.JPG
  • IMG_0291a.JPG
  • IMG_0381a.JPG
  • IMG_0362a.JPG
  • IMG_0238a.JPG
  • IMG_0533a.JPG
  • IMG_0580a.JPG
  • IMG_0077a.JPG
  • IMG_0087a.JPG
  • IMG_0617a.JPG
  • IMG_9976a.JPG