←  Supapa, lanţu' şi pistonu'

Sinapse

»

Sar - De Ce Murim Pe Soselele Romanesti

Mihai's Photo Mihai 16 Sep 2016

Iulian, Ironick

La voi problema e schumi de la volan, ok, nu zic ca nu e mare parte din intamplare. da' nu l-ati ascultat pe adso.

Educatia de care zice el e cea cu pusul/ purtatul centurilor, indiferent de loc, fata sau spate.

Inainte sa imi plece copii (2006, pe atunci aveau 7, respectiv 5 ani) in anglia, imi stateau in spate fara centuri, dormeau care cum apuca, nu mi se parea mare lucru. sa nu mai zic de vreun adult care ii tinea in brate

dupa 5 luni de anglia au venit in vacanta de iarna la mine; cand m-am i-am luat de la aeroport, dupa ce am bagat bagajele in masina, aud clank / clank in spate; ma uit, surprins si ii vad linistiti, la locurile lor, cu centurile legate. deci eu, surprins.

vreti sa va zic cum ma port cu nr. 3, care s-a nascut in 2011? scaun, inaltator, centura, etc., tot tacamul, indiferent ca ma duc la gradinita, in judet, sau la mare, 550 km.

IRONICK's Photo IRONICK 16 Sep 2016

Nu am contestat ce a zis adso, nici shumi nu te raneste, ci impactul.

De fiecare data cand am persoane in spate (care nu sunt copii) duc lupte cu ei sa isi puna centura. Si se pare ca singurul argument care mai tine este ca la frana/accident este sa nu vina peste mine. Nu ma intereseaza pe mine ce patesti tu, dar nu vreau sa ma ranesti pe mine.

Iulian's Photo Iulian 16 Sep 2016

Bineinteles. Si la noi fetitza isi pune centura in spate din reflex.

TataBobu's Photo TataBobu 16 Sep 2016

"Noi nu ne-am pus centuri in spate cand eram mici, si n-am mai murit" e replica tembela pe care o auzi.

vv's Photo vv 16 Sep 2016

Textbook "survivor bias" :D

(lasand la o parte argumente legate de traciful + viteza din zilele noastre.... tin minte cand eram copil si veneam de la bunicu', ne grabeam acasa sa prindem ceva film(ca se dadeau rar filme bune), si ma uitam fascinat cat de repede merge taica-meu... cu 90-100 km/h)

bomicabomic's Photo bomicabomic 16 Sep 2016

De fiecare data cand am persoane in spate (care nu sunt copii) duc lupte cu ei sa isi puna centura. 

Cum ziceam, io nu tre sa-mi racesc gura cu problema asta....dupa 20-30 m mersi nu mai sta nici dreac in masina din cauza ''avertizorului''...

Iulian's Photo Iulian 16 Sep 2016

Textbook "survivor bias" :D

pe vremuri ii zicea supravietuirea celui mai bine adaptat... :P

Michidush's Photo Michidush 27 Sep 2016

Discutie acu 12 ani la un priveghi (mama si matusa unui amic isi pierdusera viata intrun accident pe motiv de nepurtat centuri de siguranta in spate)

"Acu pe bune...in afara de Michidush pe cine ati mai vazut sa-si puna centura de siguranta in spate?  :/ "

La mine faza cu centura de siguranta in spate e cult....

Dacicuss's Photo Dacicuss 27 Sep 2016

...chiar nimic in legatura cu specializarile si gioburile din RSR, la priveghi?