←  Cu Doru prin locuri exotice

Sinapse

»

Vietnam

Luka's Photo Luka 10 Apr 2018

In primul rand, atentie la vreme intrucat Vietnamul are mai multe tipuri de clima. Vara este foarte posibil sa prinzi sezon ploios (https://www.selectiv...olidays/weather). 

Nu stiu de Nord, nu am ajuns, dar ce pot recomanda ar fi asa:

- HoChiMinh - mie mi-a placut orasul, este un amestec misto de Asia, Franta si capitalism :) mancare buna, cafea excelenta (desi as renunta la traditionalul lapte condensat care transforma ceva bun in bomboane)

- Hoi An - fost oras de negustori aponezi, cu o zona centrala inchisa circulatiei, in care s-au pastrat casele negustorilor, iar seara se aprin sute de lampioane

- pentru plaja ai insula Phu Quoc, se ajunge cu avion din HoChi

- ar mai fi Mekong Delta, insa am inteles ca a noastra este peste

Ca detalii practice:

- vaccinurile nu sunt obligatorii, dar sunt recomandate (depinde de zona exacta, oras vs natura)

- m-am simtit in siguranta oriunde am fost

- companii low cost destule pentru zburat, desi eu planuiesc o calatorie cu trenul din Nord in Sud, cu opriri pe drum

Ca impresie generala, Vietnamul este cea mai echilibrata tara din zona: mult peste Cambodgia ca nivel de trai, sub Thailanda ca numar de turisti ceea ce o face mai autentica.

bflorian's Photo bflorian 01 Sep 2018

La 11 ani dupa Ashu (sa-mi bag una ce trece timpul!) ajunsei si eu in Viet Nam. Turism. Aka nord (Hanoi, halong bay), centru (Hoi an) si sud (Saigon - sau Ho chi minh). Multe lucruri la fel, multe lucruri schimbate. Prima chestie - Vietnam-ul ramine o destinatie turistica ieftina daca vrei si daca te tine mana. Asta inseamna ca gasesti hotel de 3-4 stele pe la 50 euro pe noapte cu conditii bune spre foarte bune, ca poti manca la doamna Rosie 6 creveti la gratar pe bat cu 100.000 de lei de-ai lor (care face cam 4.5 usd) si cam tot cu aceeasi suma poti cere un fel de mancare de orice fel. Mai pune 1.5 dolari o bere sau un suc si ai imaginea a ceea ce inseamna ieftin si bun. La marginea cealalta sunt restaurante cu atmosfera coloniala veche unde cea mai tare mancare (sa zicem un crab facut cu sos) costa cam 16-20 usd si restul felurilor se duc pe la jumatate. Taxiul e 0.5 dolari / km, o ora de masaj la hotel e cam 30 si merge cam la jumatate in oras.

Am plecat spre ei cu asteptari mari si totusi cu frica ca voi fi cumva dezamagit. Ei bine nu a fost cazul de nici o dezamagire. Mixul de saracie cu bogatie, de vechi si foarte nou, de mirosuri si gusturi (aproape in totalitate noi - si imi e martor stratul de grasime de pe burta ca nu m-am dat in laturi la nimic sa gust pina acuma) a facut ca Vietnamul sa fie o experienta total diferita. Atat de diferita incit la vreo 5 zile de la sosire am simtit nevoia sa trec la micul dejun european (omleta cu fasole) pentru ca altfel nu mai suportam cat de diferite puteau sa fie toate.

Partidul. In principiu partidul e in toate (acum se apropia si ziua lor 2 septembrie) asa incit toate strazile erau pavoazate cu mesaje patriotice aurii pe pancarde rosii de matase. Televiziunea nationala discuta despre planul national de dezvoltare, despre recolta de fructul dragonului si exportul ei in Australia, depre metroul din Saigon construit cu japonezii si despre lupta impotriva traficului ilicit de marfuri de firma, despre taxele pentru invatamint etc. Din ce am inteles taxa de scolarizare este de 5-10 dolari pe luna indiferent de anul de invatamint dar poate ajunge si la citeva zeci - sute de dolari pentru scolile private. Dar nu pere sa afecteze prea mult la bibilica.

Shoppigul. De la maghernitele in care gasesti orice pentru un dolar pina la mall-ul de firme (Prada, Luis Vuiton, Hermes etc) unde o camasa te duce la cateva mii de dolari - au tot. Nu mai compar cu Romania ca sunt peste. Ikea, Jysk, McDonalds (unde au si neste specialitati de pui superhot cu arome locale), Kosta caffee... au tot. Numai ca nu merita sa bei coca-cola la mcDonalds cand ai cu 1.5 dolari o nuca de cocos rece la orice colt de strada... 

Transportul. Ramine cea mai haotica si totodata neobisnuita experienta din Vietnam. Sa plecam de la numarul de locuitori din Saigon (cam 10-13 milioane ca nici ei nu stiu clar) ceea ce inseamna cam 5-6 milioane de scutere aflata pe strazi. Sunt intersectii dar semafoarele ca si trecerile de pietoni sunt mai degraba chestiuni de decor. Ca si sensurile - e obisnuit ca pe contrasens sa mearga 10-20% dintre motorete.... Traversarea unei strazi se face in ritmul lent dar ferm: pui un picior pe strada (unde te taie pe tine capul, poate fi si in intersectia cu 10 strazi) dupa care inaintezi in directia dorita cu pasii unui condamnat la moarte. Mergi inainte si toti te vor ocoli. Asa cum se ocolesc unii pe altii. In principiu simti ca ai fentat moartea dupa fiecare traversare dar ajungi sa te inveti. In rest iti trebuie atentie unde iti iei hotelul pentru ca a trece cu taxiul dintr-un sector intr-altul inseamna si o ora de condus ceea ce de obicei nu se justifica. Se clacsoneaza destul de des dar nu cu mesajul "bai boule" cu intentia de a-ti spune "vezi ca vin si eu". Nu am vazut in doua saptamini pe strada lor atata agresivitate cat vezi in Bucuresti intr-o ora.

Cafeaua. Sunt mandrii de cafeaua lor pe care o servesc cu sau fara lapte supercondensat (aka o chestie groasa de se depune la fundul canii si nu lichidul cunoscut de noi ca lapte condensat). Au un soi de minifiltre da cafea facute din tabla si asa primesti cafeaua la masa.

Ei. Sunt veseli, foarte sociabili, bucurosi sa schimbe o vorba, tot tmpul cu telefonul in mana (acolo am avut o cartela de telefon care imi dadea 2 GB pe zi la cea mai mica optiune...) gata sa te ajute. Rar am gasit smecheri care sa conteze. Sunt mari admiratori (si coopereaza bine cu japonezii) iar deocamdata ii cam urasc pe chinezi (de care spun ca sunt nesimtiti, needucati, smecheri si mai nou agresivi). Saigonul avea mii de firme japoneze si restaurante cu specific.

Romania. In principiu nu prea stiu despre ea. Cei mai in varsta isi aduc aminte cu bucurie ca am fost toti comunisti, acum sunt veseli sa conchidem ca suntem la fel de comunisti (sic!). In rest, fata noastra mai degraba le spune ca suntem rusi. (Btw - au un canal national ofocial in care o multime de emisiuni sunt in rusa). 

Turism. Zic numai ca Four Seasons, Marriott si restul de lanturi hoteliere din zona superioara construiesc in ritm mare peste tot. Probabil in 10 ani vor fi (si mai) de nerecunoscut.