←  Sinapsa politică

Sinapse

»

La Fel De Terminati Eram Si Noi?

TataBobu's Photo TataBobu 30 Dec 2016

Si cel mai sarac arab din Romania era Ali Mentara.

Darwish's Photo Darwish 30 Dec 2016

Tipul de care vorbeam era Khaled kaladeh, ministrul reformei politice pana 2012-2016 si fost coleg de celula cu tatăl meu... :) E un observator acut si cu un simt incredibil de nuanțare si un om tare de treaba... apropo de asta, o colega românca i-a frânt inima in timpul facultății si de asta a rămas necăsătorit dar asta e alta poveste...

Vorba lua Khaled când ii spuneau romanii salamu'aleiku: "da, un kilogram de salam si 2 de aleiku"...

bflorian's Photo bflorian 19 Apr 2017

Nu stiu. Am vazut insa reportaje in SUA despre Coreea de Nord. Au propria fabrica de smartfonuri si nu se asteapta la coada pentru ele, au unitati tehnologice avansate de cercetare pe zona informatica si motoare (oamenii respectivi se pare ca sunt platiti bine pentru acest lucru), foametea cronica a disparut si asta il face foarte iubit pe conducatorul unic. Concluzia celor ce facusera reportajul este ca NOI suntem cei manipulati de propaganda anti coreea de nord. Americani ce pareau seriosi spuneau raspicat ca e contraproductiv sa luam in deridere capacitatea Coreeri de Nord sa adune inteligenta tehnologica la nivelul 2017 pentru a rezolva o problema.

Cat despre clasa bogata din coreea de nord... inclin sa cred ca ajutorul chinez inseamna si un transfer de know-how al conceptului o tara doua sisteme...

Ashu's Photo Ashu 19 Apr 2017

Deci sa inteleg ca studiile in Elvetia au dat roade si au imblanzit monstrul?

bflorian's Photo bflorian 19 Apr 2017

Deci sa inteleg ca studiile in Elvetia au dat roade si au imblanzit monstrul?

Si asta se spunea in reportaje. Nu cred ca vorbim de monstru acum ci vorbim exact de acelasi tip de lider care conducea China acum 20 de ani. Tiananmen? Libertate pentru catei? Reglement de la stat cati copii sa faci si (mai ales!) in ce luna sa ii faci? Dosarul Tibet? Deci vorbim de monstrii cu care vestul a batut la greu palma. Asta de aici are ghinionul unei tari mai mici... 

Ca sa parafrazez un interviu al unuia fugit din coreea in SUA: lacrimile pe care le vedeti la TV la coreenii ce se intilnesc cu marele conducator nu sunt prefacute - oamenii aia efectiv cred ca il ating pe Dumnezeu care i-a scos din buda si care le fac viata mai buna. Aduceti-va aminte ca in anii 60 o multime de americani se isterizau cind il atingeau pe Elvis... Cam asa cu monstrul...

Cred ca putem avea un ochi deschis la Coreea. Cinsiti vorbind, daca nu mi-ar fi frica, mai mai ca as vizita Coreea de nord acum. Cred ca e o experienta!

mil's Photo mil 19 Apr 2017

Ashu are dreptate, dolarul sub comunisti era 21-22 de lei...la negru nu stiu.... era ilegal sa ai...se zicea ca ar fi 100...insa imediat dupa revolutzie cursul la negru a fost 100 de lei/dolar. si 2-3 ani de zile,   au fost doua cursuri...cel de la bnr (de unde nu puteai sa cumperi ca privat, tranzactzionau numa societatzi comerciale) si cel al strazii, de la exchange. cam prin 1991-1992, dupa ce Stolo a natzionalizat valuta, s-au unificat, bancile au putut vinde direct populatziei valuta la cursul BNR plus comision. Atunci a fost un soc mare...ca intre ele era o diferentza solida. de la simplu la dublu-triplu. cursul oficial al BNR s-a dublat in cateva zile.

21 de lei si ceva bani  era si cursul de la shop, ii spunea COMTURIST, era unu la parterul hotelului Bucuresti chiar in fatza statziei de autobuz de la Luterana si imi faceam calculele cat costa un Cromatic (asta era produsul far care trona in vitrina) cu cursul oficial....pretzul afisat era cam 450-500 de parai.

mil's Photo mil 19 Apr 2017

Si daca situatzia din KdN nu e chiar ca in povestea occidentala, nu egrav, cu un razboi...poate deveni. Partea foarte proasta e ca asiaticii se fanatizeaza la cultul personalitatzii si sunt gata sa moara pentru lider: Japonia WWII, cum a scapat crimalul de razboi ca era imparat si supusii s-ar fi sacrificat pentru el ca furnicile)?

KdN Nu va fi un Gadaphi-story si nici un Saddam-story...si partea proasta e ca Kim, IIlrd of his name, stie asta.

adso's Photo adso 19 Nov 2018

nu stiu daca stiati de asta: https://www.europalibera.org/z/2790

din arhiva europei libere. o parte din articole au si podcastul original.