←  Zice lumea că-s beţiv, eu doar beau intempestiv

Sinapse

»

Ce Ne Place Si Ce Nu Ne Place Sa Bem...

vv's Photo vv 07 Jun 2017

Neaparat alea? Nu par a avea chiar cea mai buna selectie....E dubios ca n-au varfurile de gama de la nici un producator pe care-l stiu eu, par a avea doar vinurile ieftine
De acolo, eu cred ca m-as risca cu feteasca regala de Recas, si cu feteasca neagra sau merlot de Sahateni.
Budureasca - poate am avut eu ghinion, da' nu m-a impresionat niciodata.

adso's Photo adso 07 Jun 2017

Aha. Mdeci, pana acu, Feteasca Neagra de Budureasca in teren pentru rosii. Merci.

La albe, ce ziceti de un Jidvei Feteasca Regala?

cu saniuta e deja rezolvat, o sa bage niste palinca din sticla din aia cu para in ea la inceput si o miorita la cafea.

merci vv.

n-am alta sursa credibila pe termen atat de scurt :(

Alea de Jidvei sunt ok, da' nu sunt spectaculoase. Nu te faci de minune cu feteasca regala de la ei, da' nici nu o sa plece nimeni acasa zicand "tre' sa mai incerc vinuri de-astea romanessti"

bomicabomic's Photo bomicabomic 07 Jun 2017

Bă...Ia Nomad - FN sau Merlot. Sunt peste Budureasa & co...

Despre Jidvei FR, depinde cat beți. S-ar putea sa va doara capu dimineata daca pana atunci nu trageți si-o vulpe.
De la al doilea pahar deja se strepezesc dintii...

In general din cate bag zama sunt mult vinuri de căcat in lista... despre Gârboiu am auzi lucruri bune dar nu am guztat până acu.

Dacicuss's Photo Dacicuss 07 Jun 2017

care-i faza cu vulpea? io sunt agnostic.

adso, baga de sama, cand io si bomica picam de acord, e lucru rar, tre' sa deschizi ochii.

Erau mai bune 3 fete negre de Sahateni, si un Chardonnay Anima, da' nah, daca n-au, nu poti cere.

bflorian's Photo bflorian 07 Jun 2017

Bacanta rosie baricata este de top. Sole Roze este misto pt vara.  alb nu stiu ca nu prea imi place. 

Evident... merita sa pui cea mai buna feteasca neagra pe masa - doar e soi autohton. Intreaba daca au Bacanta feteaaca neagra - e 2nd best in Ro . Best is  Terra romana - Guy de poix. Intreaba...poate iti aduc....

Cand o faci?

adso's Photo adso 07 Jun 2017

Pe 15 :|

Liviu M's Photo Liviu M 07 Jun 2017

Adso, asculta la mine, da-le mai posirci, asa, ca daca le dai sa le placa, se scumpesc.

Si-asa, la ce praf a facut inghetul in primavara, o sa se cam scumpeasca vinul. :(

Fuck no. Nu poti sa zici "best" si "second best" ca-s mai multe bune, da' daca' nu treci fetele negre in topul de feteasca, io ma supar. (depinde si anul, evident, da' nah)

Terra romana am baut si nu m-a impresionat deloc, da' nu mai stiu exact ce.

Vin usor de vara - nimic nu bate Carastelec (Friza). Si e si ieftin.
La albe, e destul de greu sa dai gres cu Liliac.

Am cautat, de curiozitate. Docomentatia zice ca Bacanta (2013) e un vin de 4*. Tot de 4* e dat Melgis 2012 (Petro Vaselo), Cotesti 2004 (Vincon),Noble5 (2011) de Budureasca, Papura Vlahica (2011) de Davino, Terra Romana (2013) SERVE, Feteasca Neagra 2013 Samburesti.
si Rose de Basilescu (2014) + Vinul Principelui (2014) de Vinju Mare

cupaj:
Feteasca Neagra & Cabernet (2014) Domeniile Anastasia
Lacerta Cuve IX 2012 (dar e doar 20% feteasca neagra)

De 5*:
Epicentrum Rose 2014 de Garboiu (dar e rose, si cupaj 50% cu Cabernet Sauvignon)
Domain Ceptura Rouge 2011 (Davino; cupaj 35% feteasca, 40 Merlot, 25 cabernet)
Anima 3 fete negre *(2012-13-14) de Sahateni

Ce chestie... aparent fetele negre sunt singura feteasca pe care Marinela o da de 5*. Oricum nu conteaza, alea fe 4 si 5 sunt toate foarte bune, care-ti place mai mult depinde de "mood", de servire, de prietenii cu care-l bei etc :)

bflorian's Photo bflorian 07 Jun 2017

Mai vv, nu stiu unde ai cautat dar epicentrum e gama mai eftinache de la garboiu iar bacanta e mai sofisticata. N'are cum sa fie epicentrum 5 stele si bacanta 4. (vezi ca epicentrum gasesti si la ministicla iar bacanta la magnum - si asta zice ceva)

Basilescu e pe sufletul meu la feteasca neagra. Apogeum teoretic e mai slab decat Guy de pix (desi e mai slab cotat eu il prefer). 

Fetele negre nu am gustat (e visinescu nu?) dar am auzit de bine.

Pe "alb" imi place SoloQuinta dar acolo e si un strugure rosu viificat in alb. Nu 2016 - e cupaj nasol. Retinem ca un strugure rosu este cel mai probabil cauza durerii de cap (in afara chimicalelor care aici nu e cazul). 

Pe alb au auzit bune de Sole. Dar eu nu sunt cu albul ...

Sole Chardonnay e primu' vin care mi-a deschis apetitul spre Chardonnay, a fost absolut genial. Da' nu stiu ce an. Si am mai luat de 2-3 ori, si de fiecare data a fost absolut groaznic. La pretul la care e, te cam oftici, asa ca am renuntat. Am mai incercat de la altii, da' tot "failure" a fost. Dup-aia am aflat ca "Sole" e hit-and-miss, si ca Anima e mai consistent-ok. Am baut si un Liliac recent, mie mi-a chiar placut, dar era atipic (cu o aroma foarte discreta de miere, nu ce te astepti la un Chardonnay). Da' fetelor nu le-a prea placut, au facut misto de el ca e ca un sifon rasuflat, asa ca ezit sa-l recomand :)

Lista e din "Cartea vinurilor romanesti" a lu' Marinela Ardelean (editia 1; nu am editia 2, abia a aparut). Rating-urile sunt daca nu ma insel o medie a rating-urilor date de 8 indivizi destul de priceputi (printre care 2 master of wine). Nu e litera de lege ce scrie acolo/ poti sa nu te potrivesti exact la gusturi cu ei, da' directional mi se pare ca le zic chiar bine baietii (si fetele). Cartea mi se pare o sursa foarte buna de a descoperi vinuri de calitate.