←  Cu Doru prin străinătate

Sinapse

»

Sua ?

Iulian's Photo Iulian 23 Aug 2017

Hampton Roads - zona din sud-estul Virginiei unde golful/estuarul Chesapeake se varsa in ocean... mai mare si urbana ( acceptiunea americana) decat ma asteptam ( a doua in Virginia dupa suburbiile de sud ale Washington, DC).

Virginia Beach - o promenada/faleza de vreo 5km cu hoteluri unul langa altul, magazine si restaurante mai in spate; 

Williamsburg, Jamestown - primele orase coloniale anglofone;

Norfolk - principala baza navala a US Navy;

First Landing Park (numele vine de la prima debarcare anglo-saxona pe continent in 1607) - plaja faina si apa mai linistita decat la ocean, mai buna pt inotat; + padure subtropicala de chiparosi cu mlastini si dune (un ecosistem deosebit cel putin pt noi);

- dupa Zagat gasiram vreo 2 restaurante ( din 4 incercate) notabile. stridii proaspete, crab, creveti, etc. bucataria locala e cam intre cajun si traditional americana; parca la NO era mai reusita. unul din restaurante (Croc's) a fost notabil pt feluri mediteraneene ( libanez, italian si fusion cu astea); 

Iulian's Photo Iulian 23 Aug 2017

ce mica e lumea: Country Inn - Carlson Hotels unde stam are studenti romani la munca hoteliera sezoniera... ne-au prins vorbind romaneste :d: ... in primele zile am vazut eu albi facand munca de camerista ( mai mult baieti dar sunt si cateva fete). nu am sesizat nici accentul la cele 2 vorbe schimbate.

efortul e apreciat, dar camerele/baile nu sunt asa curate pe cat ar trebui.