←  Sinapticii de mâine

Sinapse

»

Sportul pentru copii

zitellucia's Photo zitellucia 19 Oct 2006

[color=#FFFFFF][i]

Baaa.... Nu va luati de rugby!
Zicala aia cu gentelmanii si bagabontiieste adevarata!
daca va luati de rugby.... va luati de mine... si ma supar! :rau:
Io is unul din aia care n-au suferit de fotbalu niciodata!
In schimb am fost "taloneur"! Adica ala din mijlocul primei linii la gramada!

PS! Am facut si ceva judo... si armata la desant aerian! Asa ca...... :blink:

mie imi place rugby. mi se pare foarte fair si un joc eminamente masculin. am fost la romania -scotia amical, pe dinamo. o incantare.

Ashu's Photo Ashu 19 Oct 2006

Da-l bre la dans, e mai misto :hug:

Dirty dancing, pentru copii. :pe jos: Incredibil ce idioti. Cre ca se inghesuie parintii sa-si vada fetitele cum danseaza ele frumos cu mana lu nenea instructorul asezata lasciv pe fese.

poor black man's Photo poor black man 04 Mar 2009

Ete ... sa-i beep beep beep mizerabilei aleia de Andronescu!!!
Ajunge frate sa ne furati ... chiar nu-i nevoie sa si betegiti continuu tara asta!!!

miki's Photo miki 04 Mar 2009

Io zic sa nu sari chiar asa!
Ai idee cum se face sportul? Mai exact citi sint ''inapti''?

Ake's Photo Ake 04 Mar 2009

Ce cretinatate!
Tocmai imi povestea cineva ce antrenamente incredibile se fac in Canada la baschet de pustani IN ORELE DE SPORT!
Eu ca sa pot sa tin copilul la baschet la niste antrenamente lejereanu mai dau si bani.

MIKI, n-ai dreptate. Inapti sunt aia care sunt intr-adevar bolnavi si asta e, nu poti sa-i bulesti pe cei sanatosi din cauza lor. Si mai sunt inapti acei parinti care scot scutiri de sport copiilor lor pentru ca au senzaia ca in orele alea copilul o sa stea sa invete la mate, fizica pian sau altceva.

poor black man's Photo poor black man 04 Mar 2009

Miki, "inapti" sunt si pentru ca nu se reuseste captarea atenmtiei copiilor catre sport. Caz in care, prefera sa-si ia scutiri.
Si mai sunt si parinti carora le e teama "sa nu li se accidenteze copii". Io' pe astia-i numesc direct criminali. Copii lor vor avea de suferit o viata dupa prostia asta. Dar asta poate si un rezultat al aceleiasi lipse de incredere in orele de sport.

Eu am avut asemenea profi de sport incat, cand am avut scutire un trimestru, am suferit ... iar spre finalul trimestrului am dat-o dracului de scutire ...
Acum, pesemne, vor sa-i faca intelaectuali cu grasime pe creier.

darkchocolate's Photo darkchocolate 04 Mar 2009

Imi aduc aminte, ca acum vreo doi ani, se intampla reversul, lipsa orelor de sport era o problema, si era trecuta ca masura pe lista prioritatilor ministrului educatiei, care se plangea, ca orele de sport nu se mai tin, probabil din cauza ca multi elevi isi iau scutiri aiurea, ca le e lene sa faca sportul, orele fiind inlocuite cu alte materii. Sau altii se duc la salile de fitness cu fite si atunci nu le mai trebuie sport la scoala.

Intre timp, se pare ca problema nu a fost solutionata, iar acum se intampla chiar si mai rau!!

Ar fi frumos sa fie incurajati sa faca mai mult sport la scoala, sa se organizeze competitii intre scoli, licee...

miki's Photo miki 05 Mar 2009

Nu 3 ore de sport in loc de 2 (1) pe saptamana vor rezolva problema obezitatii la copii!
Educatia alimentara, in schimb o poate face! Si exemplul parintilor, care in loc sa stea in fata tastelor sau Tv-ului , ies la o plimbare-alergare-rola-bicla in parc!
Dar aici avem o problema: care parc.....

poor black man's Photo poor black man 05 Mar 2009

N-a zis nimeni ca o rezolva. Cum nici vreuna din cele sugerate de tine nu o rezolva, ci toate impreauna.
Acum, ce facem, ne batem pe care din pasi trebuie facut primul? Eu zic sa ii facem pe toti cat de repede se poate, ca altfel, e prapad ce vad in urma ...