←  Sinapticii de mâine

Sinapse

»

Copii Spun Lucruri ... Traite

bflorian's Photo bflorian 25 Apr 2015

aseara fii-miu era foarte morcovit. de obicei adoarme repede, dar acum l-am auzit foindu-se si dupa vreo 20 de minute. am intrat peste el, convins fiind ca a pixdit ceva pe la scoala.

era scoala, da' nu ce credeam eu. dupa ce l-am luat cu binisorul mi-a spus:

"mi-e frica ca vin teroristii la noi la scoala si ne omoara".

ce vremuri de cacat...

N-o mai lua in tragic. Pe vremea mea imi era frica sa merg la scoala ca sa nu ma bata tziganii... 

adso's Photo adso 12 Jan 2016

"n'auzi ca nu era om, era femeie??" :d:

aseara, fii-miu

TataBobu's Photo TataBobu 12 Jan 2016

Prazilianu' tot prazilian :d:

deh maicah.... copiii face si ei ce vede :visator:

Marius's Photo Marius 12 Jan 2016

da asta-i vorba celebra printr-o zona din Ro :d: ..ca asa se zice la mascul, "om" ..de unde si vorba aia "femeia nu e om"

dar misto ca pustiul a prins-o singur :lol:

Iulian's Photo Iulian 12 Jan 2016

O sa aiba de tras daca ii intra valahisme d-astea pstriarhale in cap. White man - nu prea mai e vreun viitor in grupul asta.

mah, nu e atat de dajtept, la el e o omonimie translingvistica, sau ceva.

daca il iei repede, la el in cap om=homme=barbat. proces care se regasea si in romana acum vreo'sta de ani.

voia sa-mi spuna de fapt ca e vorba de o femeie, nu de un barbat.

ma rog, e plin de d'astea sireacu', mai ales cand e obosit sau excitat, un problem, o raspunsa, o afisha, demeleaza coarda (descurca sfoara), da-mi vesta (canadiana), turna paja (da foaia), traficanti de droga, acroseaza pulul (agata-mi puloverul in cuier). cel mai tare ma irita ca spune 'shocolata', exact ca pretiosii ridicoli interbelici :d:

il duc la reciclare in RO macar doua-trei saptamani pe an, da' de acolo nu prea vine corectat, doar imbogatit - i-a invatat pe pustii din clasa sa injure in romaeste, ca sa nu se prinda profii :pe jos:

Iulian's Photo Iulian 12 Jan 2016

mda, ma gandii si io pe drum catre autobuz ca o baga din franceza... si in Moldova tendinta e sa se zica om la barbat. ambele sunt din latina. provensalii mai zic barbat. la restul latinilor treaba ca barba se refera mai mult la barbari.  e intr-adevar greu sa nimeresti romana venind din franceza cu toate neologismele.

fii-mea rezolva dilemele lexicale simplu bagand engleza direct... acu' face spaniola si asta pare sa o ajute si la romaneasca...

vv's Photo vv 27 Mar 2016

Aia mica, azi dimineata, merge la nevasta-mea sa o trezeasca:

E soare!
Trebuie sa-ti faci treaba!
Si daca n-ai treaba, sa ne jucam!

Nitro001us's Photo Nitro001us 27 Mar 2016

Se face politician. 😀

Lolek's Photo Lolek 15 Dec 2016

Ma uitam pe Mediafax la titluri, pe la mijloc era și o poză cu Băse.
Schimb pe Sinapse să dau refresh înainte să mă ridic de la calc.
Din spate zice fi-miu "Ei! Ia dă înapoi acolo unde erau trolli!".