←  Sinapsa politică

Sinapse

»

Iarasi Tulburari In Franta

bomicabomic's Photo bomicabomic 10 Dec 2018

la momentul de fatza masinile electrice ( cu costurile si investitia energetica pt obtinerea litiului si starea retelei electrice) produc o scadere de 10-15% pe ciclul de viatza fata de masinile cu motoare cu ardere interna.

La momentul de fata...dar la momentul productie anuala cel putin 50-60 milioane, nimeni nu stie.

vv's Photo vv 10 Dec 2018

Pai coane, efficiencies of scale & all that... daca se creste productia de electrice, in principiu impactul per unitate va scadea. Ai vreun motiv sa crezi ca o sa creasca?

bomicabomic's Photo bomicabomic 10 Dec 2018

Mă la noi in industrie se zice : hai sa le luam banii la fraieri până nu se prind.
Cred că la sursa asta se referea si Țiriac.:)

Michidush's Photo Michidush 11 Dec 2018

Masina electrica la cum arata azi nu e o solutie miraculoasa din 3 motive.
1 cobaltul
2 litiul
3 retelele electrice

Dsca 3 sa zicem ca ar avea o speranta prin sporul de investitii (desi trendul in lumea civilizata e degradarea infrastructurii mai degraba) 1 si 2 sunt nail in the coffin. Nu poti sa speri la o scalare de zeci de ori atunci cand 2 dintre componentele cheie sunt concentrate in Congo si Chile. Nu la cum arata tehnologia acumulatorilor. Mai e nevoie de o revolutie tehnologica pt ca minunea sa se produca. Revenind la subiectul Fr miscarea vestelor a devenit o busculada anarhica unde anti vaxeri, trumpisti si conspirationisti de tot felul dau foc la masini si deseneaza simboluri Illuminati. Mi-e teama ca pacea mondiala si democratia liberala sunt peticite cu scoci , aracet si ace de siguranta. Pt mine care sunt stresat de ani de zile de angoasele colapsului civilizatiei petrolului, faptul ca General Electric e falit iar oamenii la o scumpire de 20 % a combustibilului incendiaza masini si magazine suna rau de tot.
Avem o tara cu Legea Martiala in functiune in Europa deja....pe drumul asta pavat cu veste mai sunt Franta, Romania dupa ce or da gratierea, si UK dupa ce ies din uniune fara acord..

vv's Photo vv 11 Dec 2018

Cobalt-ul poate fi o problema daca nu poate fi eliminat (un mare "daca"), dar si asta e oarecum indoilenic. In schimb litiul chiar nu e o problema.

bomicabomic's Photo bomicabomic 11 Dec 2018

Din pct de vedere al exploatarii va fi chiar o problema de poluare.

vv's Photo vv 11 Dec 2018

It's a tradeoff. Nu e ca si cum extragerea petrolului n-ar fi o problema de poluare.

E o problemă puțin mai mare.
Cele mai mari zacaminte de litiu din lume sunt in Bolivia si Chile.
In Chile unde se exploateza de prin anii 90, efectele exploatarii deja se vad. Nu numai ca se gaureste pamantul dar el nu mai poa’ fi redat ptr nimic dupa exploatare. Se foloseste foarte mult clor ptr inlaturarea compusilor cancerigeni de litiu...clorul ăla arde tot. Iar infiltrarea lui in pamant otraveste tot.
Iar noi ne cacam pe noi ptr exploatatiile de haur.

Băi, a vorbit Macron ca nea Nicu...:d:

bflorian's Photo bflorian 11 Dec 2018

Băi, a vorbit Macron ca nea Nicu... :d:

Nu prea... nu l-am vazut pe nea nicu recunoscandu-si greselile. Cred ca daca facea asta scapa... Cum ar fi fst sa zica: "Am fost mintit, nu mi s-a spus ca nu e mancare in magazine. De maine zero exporturi pentru mancare. De maine nu se mai intrerupe lumina. Cei vinovati vor fi pedepsiti: astazi au fost arestati 20 de mincinosi:directorul de la Vulcan si Republica, secretarul de Partid de la Bucursti si Iasi...

Scapa Nicu 100%. (sa nu uitam ca era un zvon puternic ca "EL nu stie, si de fapt EA este capul rautatilor".)

bomicabomic's Photo bomicabomic 12 Dec 2018

Mno, ce sa zic , atat nea Nicu cat si Manu au folosit aceleasi cifre in incercarea de a potoli furia poporului. 100 si 2000. :)
Vă mai dau...:)

Iulian's Photo Iulian 12 Dec 2018

le da prime de Craciun neimpozabile. :D ma intreb daca partea cu neimpozabil se aplica si la bancheri. s-au scos manca-v-ashi...

de asemenea: cum poate obliga sectorul privat sa dea primele alea? 

It's a tradeoff. Nu e ca si cum extragerea petrolului n-ar fi o problema de poluare.

nu de aceeasi magnitudine. ai vazut cum arata o cariera de litiu?

Pai coane, efficiencies of scale & all that... daca se creste productia de electrice, in principiu impactul per unitate va scadea. Ai vreun motiv sa crezi ca o sa creasca?

nu e vorba de pret. ci de energie/CO2 emissions. nu ai efficiencies of scale peste masinile curente la 90% din masina. tabla, scaunele, suspensia, franele, pana si motoarele electrice sunt tot alea in mare. 

desigur ai progres in "material science" dar asta e incorporat in toate masinile nu doar cele electrice.

miki's Photo miki 12 Dec 2018

Scapa Nicu 100%. (sa nu uitam ca era un zvon puternic ca "EL nu stie, si de fapt EA este capul rautatilor".)

Scapa si de ea.
Fara sa mai indure stressul unui divort
Si raminea si cu casa .....