←  Cu Doru prin ţară

Sinapse

»

Herculane

bflorian's Photo bflorian 10 Aug 2011

Un coleg de-al meu de liceu detine (dupa spusele lui) dreptul de proprietate pentru citeva cladiri de acolo. Problema e a retrocedarilor si a interzicerii demolarilor (nu stiu de ce). El spunea ca la un moment un senator stringea terenuri si proprietati pentru a creea un soi de monopol. Ulterior cica a scapatat si a lasat balta proiectul... :(

vv's Photo vv 10 Aug 2011

Pai cu interzicerea demolarilor, stiu eu foarte bine de ce, si tot ce pot zice e "macar atat!"

bflorian's Photo bflorian 11 Aug 2011

Pai cu interzicerea demolarilor, stiu eu foarte bine de ce, si tot ce pot zice e "macar atat!"

Zi-mi si mie de ce...

vv's Photo vv 11 Aug 2011

Pai sunt cladiri de patrimoniu, daca s-ar demola s-ar construi in locul lor pensiuni baltate.....
Problema din cate inteleg e ca au niste "proprietari" (care le-au cumparat, sau le-au fost retrocedate, nu mai stiu) care refuza sa le renoveze (asteapta sa cada? Tehnica e frecvent folosita si prin Bucuresti). Ar trebui ca guvernul sa le declare "cladiri de patrimoniu" si sa puna un impozit exorbitant pe cladirile de patrimoniu nerenovate, iar daca nu este platit "pronto" sa il exproprieze scurt pentru recuperarea datoriei.
PeSe. Am cautat cu Gogu, poftim citat

O viziune interesantă legată de situaţia acestor clădiri o are Virgil Verbinschi, un om de afaceri din Herculane. „Această staţiune este o doamnă foarte, foarte bătrână, îmbrăcată în straie extrem de demodate. Noi nu putem continua cu o staţiune concepută în stilul de altădată. Staţiunea avea o vocaţie aristocratică. Acum e una cu vocaţie populară. Nu va înflori staţiunea cu un astfel de turism. Trebuie să recapete o vocaţie de elită, în care să vină oameni cu bani. Staţiunea trebuie remodelată. Treebuie schimbată îmbrăcămintea acestei domane bătrâne”, susţine Verbinschi.

bomicabomic's Photo bomicabomic 11 Aug 2011

Mda...numele lu nenea asta era pa un panou da constructie/modernizare la una din cladirile vechi de linga Ferdinand. Om de afaceri...hehe..pa persoana fizica.
El are dreptate cu vocatia aristocratica, dar asta poate fi redata prin restaurarea cladirilor vechi cu valoare istorica si transformarea lor in restaurante, cazinouri, spa-uri si ce dreac a fost fiecare in parte acum 100 de ani.
Da' daca el o intelege prin aristocratie alde Salam, Adi Minune si alti d'astia cu fara numar, fara numar...si hainele noi ale statiunii, chiciuri din otel si sticla, mai bine nu...

bflorian's Photo bflorian 11 Aug 2011

Elita?! Scump Doamna, scump. Sa fie de middle class si e ok. Btw- fusei la Eforie nord: statiune popolara dar plina ochii. Micul 1,5 ei, bere pe plaja 3-4 lei, puiul larotisor... 20-25 lei. Sa fie la toata lumea! Nu sunt adeptul turismului popolar dar mergea ca uns...

Bre, curentul popolar e deja prezent acolo. Predomina azi si nu va fi dat la o parte. Practic, statiunea e divizata in doua. De la hoteluri ceausiste si alea in paragina in jos, pensiuni, terase, gratare, manele, piscine cit vezi cu ochii iar cealalta parte in centru o ruina continua, dar plina de liniste, partea cea mai frumoasa a statiunii.

Io am stat 3 zile acolo si seara nu prea aveam unde sa-mi ard timpul. Terasele de pe acolo, cite rau, erau d'alea cu lautari si boxele in strada.
Centrul statiunii, e locul ideal de ''frecat menta'', relaxare. Parc, liniste, vedere la riu...doar niste terase, cafenele, restaurante de bun gust lipsesc.

In plus, baile termale...hmmm...vai mama lor. Au facut unii niste bazine, au tras niste garduri si-ti taie belet la intrare...ce-i inauntru, D-zeu cu mila...pet-uri, cutii de bere, pungi si alte alea. Deh, in ton cu maneaua de la bar.

IRONICK's Photo IRONICK 11 Aug 2011

In plus, baile termale...hmmm...vai mama lor. Au facut unii niste bazine, au tras niste garduri si-ti taie belet la intrare...ce-i inauntru, D-zeu cu mila...pet-uri, cutii de bere, pungi si alte alea. Deh, in ton cu maneaua de la bar.

La cloaca ce avea? :P

Ma bomica, io din expresia "noi nu putem continua cu o statiune conceputa in stilul de altadata" nu inteleg nimic bun.

Ma, io i-am dat dreptate doar la faza cu vocatie aristocrata...doar ca asta tre' facuta altfel decit zice el.

Da mai, da' io am senzatia ca el nu zice "statiunea avea o vocatie ARISTOCRATA", ci "statiunea AVEA o vocatie aristocrata.... trebuie sa recapete o vocatie de ELITA" (accent pe "elita", aristocratia e o chestie a trecutului, care nu ne intereseaza; mai demult, ei aveau banii, ei erau elita, si deci e ok ca a fost pentru aristocrati; da' acum' banu' nu mai e la aristocrati, deci tre' sa o facem pentru "elita" - i.e. oamenii care au banu'). Cam asa citesc eu mesajul lui.

Sa o faca bre. E loc pentru toata lumea acolo. Aia cu bani se duc la hotel de 5 stele si se balacesc in bazine din marmura si alte luxuri, ailalti care n-au dorm in masina si se balacesc la 7 izvoare (ca acu').
Problema e sa n-o faca cu buldozeru' si sa distruga valoare istorica a statiunii.